Твърдата пшеница е традиционна за страната ни култура. По стопанско значение и разпространение тя заема второ място след обикновената мека пшеница. Основното предназначение на твърдата пшеница както у нас, така и в много други страни по света е използуването й като незаменима суровина за производство на макарони и други видове хранителни продукти.
Най-подходящи предшественици за отглеждане на пшеницата са грахът, фасулът и др., които обогатяват почвата с азот и освобождават рано полето. У нас пшеницата се редува с окопни култури - царевица и слънчоглед.
Най-оптимален срок за сеитба на твърдата пшеница е от 15.10 до 10.11. Закъснението на сеитбата е свързано с рисковете от измръзване на посевите през зимата. Специфичните биологични особености на сортовете налагат и различни сеитбени норми, които се изчисляват на база кълняеми семена на кв. м. по формулата:
Х = ( 10.a.b ) / ( c.d ) където,
a – маса на 1000 семена в г.
b – необходимия брой растения в 1 кв.м.
c – кълняемост на семената в проценти
d – чистота на семената в проценти
Сортовете, които са застъпени в практиката се различават не само морфологически, но също и по брой кълняеми семена на м2 за сеитба. Така например основният сорт Прогрес, който е в групата на силно братящите, трябва да се сее с 400, максимум с 450 кълняеми семена на 1 м2.
Торене на пшеницата
Пшеницата се тори с минерални торове. Органичните торове се внасят на някои окопни предшественици. Като примерни торови норми в зависимост от условията на отглеждане може да се посочат следните: 14-16 кг N, 10 - 12 кg Р2О5, 8-10 кg К2O при неполивни и 18 - 20 кг N. 12 - 14 кг Р2O5, 10 - 12 кг К2O на декар при поливни условия.
Фосфорните и калиевите торове се внасят с обработката след прибиране на предшественика. Азотните торове се внасят двукратно - 1/3 от торовата норма с последната предсеитбена обработка, а останалите 2/3 като ранно пролетно подхранване (февруари, март).
Листно подхранване:
Акрамет класик дава възможност за различни варианти на употреба, с които може да се постигне както висока ефективност на пръсканията, така и икономии на РЗ-препарати.
Като имунотехнология Акрамет Класик може да замести първото фунгицидно третиране в доза 350 г/дка веднага след възобновяване на вегетацията напролет. Целта е да се ликвидират заболяванията на хладния период: брашнеста мана, септориоза по листата, коренови заболявания. Особено внимание трябва да се обръща на борбата с кореновите заболявания и на най-опасното от тях – паразитното полягане при пшеницата. В зависимост от фазата на развитие на плевелите това третиране може да се комбинира с хербицид, но със задължително намалена доза с 30%. Това важи за хербициди на база трибенурон-метил, Дерби Супер, Секатор. С Биатлон съвместимостта все още не е добре отработена практически и препоръчваме разделна употреба.Второто третиране при тази схема се извършва преди изкласяване – 350 г/дка Акрамет Класик заедно с фунгицид от средния клас – дву или трикомпонентен с намалена доза – 30-40%. Трябва да се знае, че имунитета при пшеницата е силен до фаза цъфтеж, след което започва да намалява. Затова през последните 30 дни от вегетацията – след цъфтежа трябва да се третира с мощни фунгициди със стробилуринова компонента. Фунгицидният ефект на Акрамет Класик през растителния имунитет трае 25-30 дни в зависимост от сорта на пшеницата. Такъв е периода на действие на голяма част от фунгицидите. Затова за запазване на пълния потенциал на сорта е добре да се предвидят 3 пръскания през 30 дни.
Акрамет Класик 300 г/дка, хербицид – намален с 30%, фунгицид намален с 40% - приложени съвместно. Тази схема е добре отработена при хербициди на база трибенурон-метил 1г/дка, Дерби Супер 1,5-1,8 г/дка, Секатор 7-8 мл/дка и фунгициди Фалкон – намален с 30-40%, Солигор- намален с 50%. Фалкон е предпочитан фунгицид за първото пролетно пръскане заради борбата с кореновите заболявания. Може да се използва друг фунгицид с имидазолова съставка.
Второто третиране в схемата отново е във фаза изкласяване 350 г/дка Акрамет Класик, заедно с широкоспектърен фунгицид от среден клас като дозата може да се намали или да се използва пълната доза.
При нея Акрамет Класик се използва като антидот за преодоляване на химичен стрес, няколко дни след пръскане с комбинация от пълната доза на хербицид и фунгицид или ако се ползват хербициди на база 2,4-Д, Аксиал, Аксиал 1, Хусар Макс, Пасифика. Тази схема се прилага при силно затревени площи, със смесено заплевеляване. Към действието на фунгицида се прибавя и фунгицидното действие на Акрамет Класик, като сборния ефект е над 35 дни. Използва се доза от 300-350 г/дка 5-6 дни след третирането с хербицид и фунгицид.